• [email protected]
  • +90 212 481 42 21
CE Belgesi Bize yazın size biz ulaşalım
CE Belgesi

CE Belgesi

CE Belgesi (CE işareti), ürünlerin Avrupa Birliği içerisinde serbestçe dolaşabileceğini ve ürünlerin Avrupa Birliği mevzuatına uygun olduğunu gösteren anahtar bir simgedir.

Üretici ürettiği ürüne CE sertifikası iliştirerek, ürününün ilgili tüm yasal gereksinimleri karşıladığını ve bununla birlikte Avrupa Ekonomik Alanı içerisinde piyasaya arz edebileceğini beyan etmektedir. Bu ayrıca AB dışında üretilen ve AB içerisinde satılacak ürünler için de geçerlidir.

Avrupa Ekonomik alanı 28 AB üye ülkeden ve EFTA ülkeleri olarak bilinen İzlanda, Norveç, Lihtenştayn’dan ve ayrıca Türkiye’den oluşmaktadır.

CE Belgesi ürünün AB içinde üretildiğini gösteren bir işaret değildir. Bununla birlikte, ürünün piyasaya arz edilmeden önce değerlendirilmiş, gerekli olan asgari uygunluğunun doğrulamış ve gerekli ise ürünlerinin “onaylamış kuruluşlar” tarafından incelemeye tabi tutulmuş olduğunu gösterir.

Ürünün uygunluğunun devamının sağlanması, teknik dosyayı hazırlamak, uygunluk beyanında bulunmak ve ürüne CE belgesi iliştirmek imalatçının sorumluluğundadır. Ürünün dağıtımını yapanlar hem gerekli destek dokümanların hem de CE işaretinin olmasını doğrulamalıdırlar. Ürün AB dışındaki ülkelerden ithal ediliyorsa ithalatçı imalatçının gerekli şartları karşıladığını ve yeterli dokümantasyonun hazır bulunduğunu doğrulamak zorundadır.

Hemen İletişime Geç

Diğer Sertifika Hizmetlerimiz