• [email protected]
  • +90 212 481 42 21
EAC Bize yazın size biz ulaşalım
EAC

EAC

EAC Nedir  EAC Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

EAC Gümrük Birliği SertifikasıEAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülâsyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013’ten itibaren uygulanmaya başlandı. EAC İşareti hakkında daha fazla bilgi için bakınız Wikipedia

EAC Belgelendirme

Rusya' da ki üreticiler ile tüketiciler arasındaki ilişkileri düzenleyen EAC (Eurasian Economic Union) , belirlenen prosedürlere uygun olan ürünleri gümrükleme işlemlerinde ürünlerin gümrükten geçişlerine kolaylık sağlayan bir belgedir. Rusya pazarlarına ürün ihracatı gerçekleştiren şirketlerin, üretimlerini belirlenen prosedürler çerçevesinde yapmaları zorunludur.

EAC

Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösteren işarettir.

Bu uygulama halen Rusya FederasyonuKazakistan, BelarusKırgızistanErmenistan  için geçerlidir. TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu eski bilinen resmi sertifika olan GOST Sisteminin yerine geçmektedir.
Bu sertifika; Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülâsyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, ve maksimum 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.
Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu (Akreditasyonumuz) çerçevesinde yetkilendirilmiştir.

EAC Belgesi Sertifikasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret gereklidir. Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca, sertifikasyon süresince  Verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veritabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

EAC Deklarasyonu

EAC Gümrük Birliği Uygunluk Deklarasyonu, EAC belgesi ile aynı yasal etkiye sahiptir. EAC Deklarasyonun alıcısı sadece bir EAC sınırları içerisinde tüzel kişi olabilir. Deklarasyonda adı geçen alıcı kurumlar EAC dahilinde ürünlerin kalitesinden sorumlu olurlar ve ürünün kalitesiyle ilgili değerlendirmeleri, şikayetleri ve başvuruları kabul etmek durumundadırlar

EAC teknik regülasyonlarına göre bir uygunluk beyanında Gümrük Birliği bölgesinde tescilli kurumun ürünün piyasaya sürülmesinden sonra ürünün sorumluluğunu alacağı belirtilmektedir. Gümrük Birliği içerisinde tanzim edilmiş her bir uygunluk beyanı onay kurumu dahilinde tescil edilmelidir. EAC Belgesi en çok 5 yıllık bir süre için verilmektedir.

EAC Belgesi Rusya Gümrük Birliği Sertifikasyonu 

Üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir Temsilci Firma, Müşteri, Aracı veya yerel şahıslar gerekmektedir. Bu konuda SERCONS olarak Rusya merkez ofis adresimizi göstermek suretiyle yardımcı olabiliyoruz. Böylece üretici tüm müşterilerinin  rahatlıkla kullanabileceği bir belgeye sahip olmuş olacaktır.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur Gümrük Birliği Komisyon kararına göre Sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmalıdır .

EAC Belgesi Gümrük Birliği Sertifikası na Nasıl Başvuru yapılır ? gibi sorularınız var ise veya EAC Belgesi Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, EAC Sertifikası nın nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız, EAC Belgesi almak için hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenmek istiyorsanız,

Belge almak için şimdi başvuru yapmak istiyorsanız info[at]sercons.com.tr mail adresinden veya
+90 212 481 42 21 numaralı telefon numarasından hemen Sercons Sertifika Merkezine ulaşabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Diğer Sertifika Hizmetlerimiz